Ters Kiriş Dolgusu

İhtiyaç duyulan tasarım yüklerini karşılamanın en pratik ve ekonomik yolu kirişli döşemelerin inşa edilmesidir. Ancak tavandan sarkan bu kirişler çoğu zaman mimari bir engel olarak da değerlendirilirler. Kirişleri gizlemek için kiriş altından geçen asma tavan inşa edilebilir, ancak bu durum efektif tavan yüksekliğini düşürerek kullanılabilir alan hacmini azaltır. Pek çok durumda tavandan geçirilmesi gereken mekanik, elektrik ve sıhhi tesisatların da kirişlerin hemen altına monte edilmesi gerekir, ki bu çok değerli olan kullanılabilir alan hacmini daha da azaltır.

Ters kirişli döşemeler ve hafif dolgular

Bu tip sorunları bertaraf etmek amacıyla tasarımcılar düz bir tavan inşa etmeyi tercih edebilirler ve bu amaçla kirişleri ‘ters’ olarak da tasarlayabilirler. Bunlara “ters kiriş” denir. Ancak, bu tasarım başka bir soruna sebep olur; bu sefer de ters çevrilmiş kirişlerin arasındaki boşluğun hafif bir malzemeyle doldurulması gerekir ki, üst kattaki yüzey yapıyı ağırlaştırmadan kullanılabilir hale gelsin. Bu noktada ters kiriş dolgusu ihtiyacı ortaya çıkar.

ABS Plus kör kalıp sistemi ters kiriş dolguları için en ideal çözümdür, çünkü:

ABS Plus ile ters kiriş dolgusu en hafif dolgu çözümüdür.
– İnşa edilen betonarme yüzey muazzam bir yük taşıma kapasitesine sahiptir.
– Bu yüzey zamanla çökmez, oturmaz, çatlamaz, kırılmaz.
– Sistemin içi %95 oranında ‘boş’ olduğu için malzemeli dolgulara kıyasla emsalsiz bir lojistik tasarrufu sağlar.
– 1.000 m2’lik bir alanda, 50 cm dolgu yüksekliğinde, 16 kamyon malzemeli dolguya kıyasla sadece 1 kamyon kör kalıp yeterlidir.
– Çözüm çok az malzeme gerektirdiği ve uygulama işçiliği basit olduğu için en ekonomik hafif dolgu çözümüdür.

Ters kiriş dolgusu karşılaştırması; Müşterilerimizden biri önce ham toprakla dolgu yapmaya başlamış, daha sonra ABS Plus kör kalıplarını kullanmayı seçmiştir.

Ters kiriş dolgusu videosu


Ters kiriş dolgusu referans projesi