ABS Level | Yüksekliği sabit hafif dolgu kör kalıpları


ABS Hafif Dolgu Kör Kalıplarının 5, 10 ve 15 cm sabit yüksekliklerdeki ‘Level’ serisi ile ticari veya endüstriyel yapılarda betonarme yükseltilmiş döşemeler hızlı, kolay ve son derece ekonomik bir şekilde oluşturulabilir. Geri dönüşümlü plastikten imal edilen kör kalıplar, içinden özellikle kablo tavası ve/veya sıhhi tesisat boruları geçirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.
Ürünler metal ayaklı tüm modüler yükseltilmiş döşemelere alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca, normalde 8-10 cm kuru şap ile doldurulacak her ticari alan ‘ABS Level’ kör kalıpları ve buat kapakları kullanılarak betonarme yükseltilmiş döşeme haline de getirilebilir. Bu sayede normalde kaybedilecek hacim, yapının kullanım alanına dahil edilerek özellikle elektrik ve diğer tesisat geçişlerinde değerlendirilebilir.

▶︎ En ekonomik uygulama: Metal ayak + kompozit levhalı yükseltilmiş döşemelere kıyasla %60’a varan oranda daha ekonomik bir alternatiftir.

▶︎ Tesisat geçişleri: Oluşturulan boşluklardan her türlü (elektrik, mekanik vb.) tesisat geçirilebilir, belirli aralıklarda konulacak buat kapakları ile tesisatlara kolayca erişilebilir ve düşük maliyetlerle müdahale edilebilir.

▶︎ Yüksek yük taşıma kapasitesi: Şap içinde oluşturulan yüzlerce sütun, kemer ve kubbe sayesinde çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir.

▶︎ Kesintisiz beton yüzey: Diğer yükseltilmiş döşemelerin aksine, oluşturulan yüzey beton olduğu için uygulamayı kaplama türü ve boyutları konusunda sınırlandırmaz.

▶︎ Bölme duvar yapımı: Üzerine tuğla-gaz beton-alçıpan vb. her türlü bölme duvar rahatça yapılabilir.

▶︎ Kolay ve hızlı kurulum: 100 m2/adam-saat hızla kurulur, herhangi bir kalifiye iş gücü gerektirmez.

▶︎ Isı ve ses izolasyonu: Oluşturulan hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar, havalandırılırsa nem ve rutubeti engeller.

▶︎ Çevresel fayda: Geri dönüşümlü malzemeden üretilen kalıplar projelere LEED sertifikası puanı kazandırırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

1ABS Kör Kalıplarının ham maddesi nedir?
Hammaddenin büyük bir kısmı geri dönüşümlü polipropilen’dir.
2Kalıplar beton altında ne kadar süre sağlam kalıyor?
Kör kalıp olarak kullanılan elemanların asıl amacı betona şekil vermektir. Asıl taşıyıcı döküm sonrası oluşan betonarme yapıdır. Döküm sonrası polipropilen kör kalıbın bir işlevi kalmaz, yapının tüm ömrü boyunca betonla tamamen kaplanmış bir şekilde ilk konulduğu yerde kalır.
3Kalıpların beton altında çürüme durumu nedir?
Kör kalıplar betonun içinde güneşe ve hava koşullarına maruz kalmayacağı için çürüme diye bir şey söz konusu değildir. Kör kalıplar yapının tüm ömrü boyunca konulduğu yerde bozulmadan kalacaktır.
4Ürünlerin raf ömrü ne kadar? Yani alıp stoklayamaz mıyım?
Tabi ki stoklanabilir, ancak uzun süre güneş ışığında bırakılmamalıdır.
5Ne kadar bir beton yüküne dayanıklı?
Önce ayakları doldurmak kaydı ile kendi üzerindeki 15 cm’lik yaş beton ağırlığına rahatlıkla dayanabilir. Daha kalın şaplar için hesap kontrolü yapılmalıdır.
6Taşıma kapasitesi nedir?
Kör kalıpların delinme ve onlarla yapılan betonarme yükseltilmiş döşemelerin kırılma testleri için lütfen bizimle irtibata geçiniz. Ancak genel olarak; 4-5 cm’lik donatılı şap ile rahatlıkla 350-500 kg’lik hareketli yükler, 10 cm’lik donatılı şap ile 1.000 kg, 15 cm ve üzeri donatılı şaplarla 1.500 kg ve üzeri hareketli yükler karşılanabilir. Örneğin; 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında 55 kN/m2 hareketli yük dayanımı vardır.
7Üzerine çelik hasır serdikten sonra beton dökerken çökmez değil mi?
Hayır, çelik donatı da yükü yayacağı için, donatını üzerinde gezmek daha güvenli olacaktır.
8Ayakları kırılmaz mı?
Hayır, ancak kalıbın dört bir tarafından sıkıştırılmış olması gereklidir. Oynayan ve sıkıştırılmamış kalıp kurulurken veya döküm sırasında tehlike arz edebilir. Ancak, sistem birkaç parça bir araya getirildikten sonra dökümü gerçekleştirecek personel ve yaş beton yükünü rahatlıkla taşımaktadır.
9Ürünler nereden tedarik edilebilir?
Türkiye'nin en çok referansına sahip, en çok projeye kör kalıp sistemlerini tedarik etmiş firması ABS YAPI'dan tedarik edilebilir. 0216 518 02 55

Yapılarınızı hafifletmek, inşa sürelerini ve maliyetlerinizi azalmak için bizimle iletişime geçin.


İletişim