Özellikle ticari yapıların zemin katlarında veya podyum alanlarında düşük döşemelere ihtiyaç duyulabilir. ABS Kör Kalıpları kullanılarak bu alanlar mimari projenin gerektirdiği yüksekliğe kolayca çıkarılabilir. ABS Kör Kalıpları kullanılarak betonarme yükseltilmiş döşemelerin inşası, düşük döşeme farklılıklarının giderilmesi için tercih edilen en hafif ve pratik çözümlerinden birisidir.

Çok amaçlı projelerde yapının farklı bölümleri ortak katta aynı hizada olmayabilir. Bu tür farklılıklar genellikle zemin katlarda, podyum alanlarında, avlularda veya çatı bahçelerinde ortaya çıkar. Bu nedenle alttaki “düşük döşeme” daha baskın olan döşemenin yüksekliğine kadar yükseltilmelidir. Bu amaçla ABS Kör Kalıpları kullanılarak betonarme bir yükseltilmiş döşeme hızlı ve ekonomik bir şekilde inşa edilebilir. Ayrıca, mekanik, elektrik ve sıhhi tesisatlar yükseltilmiş döşemenin altındaki boşluktan geçirilerek normalde kaybedilecek bir hacim yapının işlevsel hacmine eklenir. ABS Kör Kalıpları ağırlıklı olarak hafif dolgular için kullanılsa da yeni oluşturulan hacmin iç kısmı %95 boş olduğundan bu boşluk birçok farklı uygulama için de kullanılabilir.

Düşük döşemeler, özellikle sıhhi tesisatların alttan veya bitişik alanlardan geçmesi gereken konut projelerinde ıslak alanlarda da kullanılmaktadır. Belirli bir projedeki toplam düşük döşeme alanına bağlı olarak, tesisat yerleşimi yapıldıktan sonra bu alanların doldurulması için ABS Kör Kalıpları düşünülebilir.

ABS Plus yüksekliği ayarlanabilir kör kalıp sisteminin en büyük avantajlarından biri taban-aralıklı ızgara sistemidir. Izgara inşaatın en başında döşenebilir ve mekanik, elektrik ve tesisat kurulumları daha sonra çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hatta kubbeler üzerlerine kapatılıncaya kadar önceden test edilebilirler. Beton döküldükten ve betonarme zemin inşa edildikten sonra yüzeydeki giriş holleri, incelemeler için bu tür alanlara daha fazla erişime olanak sağlayacaktır. Denetlenebilirlik ancak betonarme yükseltilmiş döşeme yapılmasıyla sağlanabilir.

Mutfak alanlarındaki düşük döşeme zemin içinde depolama/kiler amaçlı olarak da kullanılabilir. ABS Kör Kalıpları bu tarz ekstra fonksiyonel depolama alanları için idealdir.


Düşük Döşeme Dolgusu Videoları


Referans Projeler