ABS Kör Kalıplar sadece en hafif dolgu uygulaması olduğu için tercih edilmiyor. Drenaj eğimini kesmemeleri sayesinde peyzaj projelerinde sert yüzeylerin oluşturulmasında da tercih edilmekte ve uzun süreli çatlak riskini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Günümüz şehirlerinde artan trafik sıkışıklığıyla birlikte yeşil alanlara duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamanın bir yolu çatıları, podyumları ve terasları bahçeler için kullanmaktır. Bu fikir çok basit olmakla birlikte, toplam bina ağırlığı ve drenaj gibi zorlu mühendislik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. ABS Kör Kalıplar, bu tür yükseltilmiş bahçelerde pratik ve sağlam sert yüzeyler inşa etmek için kullanışlıdır. Kalıplar, drenaj suyu akışını engellemeden eğimli drenaj levhalarının üzerine (veya yanına) döşenebilir. Bu nedenle peyzaj mimarları, drenaj yönünü engelleyen sert yüzeyli yürüyüş yolları konusunda endişe duymadan özgürce planlama yapabilirler.

Galataport Peyzaj Dolgusu Videosu

ABS Kör Kalıplar inşaat açısından da çok pratiktir. Sadece yüzeyin tek bir beton atışıyla inşa edilmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda yan duvarların inşa edilmesine de olanak tanırlar. Mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat tesisatları, ABS Kör Kalıplar kullanılarak inşa edilen beton yüzeyin altındaki boş alandan geçirilebilir. Betonun yüzeyi peyzaj mimarının tercih ettiği herhangi bir malzeme ile kaplanabilir, çünkü yapı son derece sağlam ve çatlamaya karşı dayanıklıdır. Diğer peyzaj dolgu uygulamaları ağır, zaman alıcı ve pahalıdır.

Referans Projeler