ABS YAPI, 2011 yılında Centrum İş Merkezi A.Ş., Gümüştay İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti. ve Cüntay ailesi tarafından Türk inşaat sektörüne yenilikçi yapı ürünleri sunmak misyonu ile kurulmuştur.

ABS YAPI, bu misyon doğrultusunda ilk olarak, geri dönüştürülmüş plastikten imal edilen yapı malzemelerinde uzman İtalyan Geoplast SPA ile Türkiye için bir distribütörlük anlaşması imzaladı. ABS YAPI daha sonraki yıllarda çelik inşaat kalıplarını da portföyüne alarak başka bir İtalyan üretici, Faresin Formwork SPA ve Alman-Ukrayna ortaklığı Robud Group ile distribütörlük anlaşmaları da yaptı.

2011-2015 yılları arasında Türk inşaat sektörüne yeniden kullanılabilir modüler plastik inşaat kalıplarının tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirdi.

2013 yılında ABS YAPI, iç mekan hafif dolgu uygulamalarında kullanılmak üzere tek kullanımlık plastik inşaat kalıplarını ‘kör kalıp’ adı ile Türk inşaat sektörüne tanıttı. Kör kalıpla hafif dolgu çözümü pazarda hızla ve yaygın olarak kabul gördü ve 2023 yılı itibariyle 1.500.000 m²’nin üzerinde projede kullanılarak yeni bir yapı standardı haline geldi. Benzer şekilde, tek kullanımlık plastik kalıplar kullanılarak çift yönlü boşluklu döşeme inşa etme tekniği ise teknik üniversiteler ile iş birliği yapılarak yine ABS YAPI tarafından piyasaya tanıtıldı. Sistem çözümü inşaat mühendisliği ofislerine sunuldu ve 2023 itibariyle çeşitli projelerde 600.000 m²’nin üzerinde kullanıldı.

ABS YAPI, 2017 yılında kendi ikinci nesil polimer inşaat kalıpları (plastik plywood) markası Ekoplak’ı piyasaya sürdü.

2018 yılı itibari ile ABS YAPI ithalata son vererek, edindiği saha deneyimi ve bilgisinden ilham alarak geliştirdiği tek kullanımlık kalıp tasarımını yerel ve uluslararası pazarlar için tamamen yerli ve milli olarak Türkiye’de üretmeye başladı.

ABS YAPI, Genel Müdür dahil 9 çalışandan oluşmaktadır. Genel Müdür Okan Cüntay, Northwestern Üniversitesi McCormick Mühendislik Fakültesinde endüstri mühendisliği okumuş, daha sonra yine Northwestern Üniversitesi Kellogg İşletme Fakültesi’nde işletme yüksek lisansı yapmıştır. Ekibin geri kalanında iki inşaat mühendisi, üç inşaat uzmanı ve inşaat teknisyeni, bir yüksek lisans derecesi ile e-pazarlama konusunda uzmanlaşmış pazarlama müdürü, bir lojistik operasyon ve bir mali işler uzmanı bulunmaktadır.

ABS YAPI, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki iştiraki ABS ME‘yi 2022 yılında kurarak körfez bölgesindeki müşterilerini daha yakından ve doğrudan desteklemeye başlamıştır.

ABS YAPI’nın da dahil olduğu şirketler grubunda 20’den fazla personel çalışmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıplarının tamamı, marka tescilleri, patentler ve know-how ABS YAPI’ya aittir. Ürünlerin imalatı uluslararası standartları karşılayacak şekilde yaptırılmaktadır. ABS YAPI’nın 2023 cirosu yaklaşık 3,5 milyon Euro ve grup şirketlerin cirosu 6,5 milyon Euro’nun üzerindedir.

İstanbul, 15.01.2024