Gaziantep Iconova, Dora Botanik
Ekim 8, 2018
Kağıthane Konut Projesi, Ortadoğu Grup
Ekim 22, 2018
Hepsini göster

Havuz Kenarında Dolgu // Tekinalp Sitesi

Tekinalp sitesinde otoparkın üzerine inşa edilen yüzme havuzunun çevresinin hafif bir malzeme ile doldurulması gerekiyordu. Bu alanı doldurmak için, ABS Plus yüksekliği ayarlanabilir hafif dolgu kör kalıpları tercih edildi. Ayrıca ABS Plus, havuz içindeki eğimin yapılmasında da kullanıldı.


Proje Görselleri


ABS Plus nedir?

ABS Plus, geri dönüşümlü plastikten imal edilen tek kullanımlık beton kalıp sistemidir. Her türlü yapıda 300 cm’ye kadar betonarme yükseltilmiş döşemeler oluşturulmasını ve böylece hızlı, hafif ve ekonomik bir şekilde dolgu yapılmasını sağlar.

ABS Plus kullanılarak katta hafif dolgu, ters kiriş dolgusu, peyzaj dolgusu, asansör holü dolgusu, otopark rampası, temel üzerinde dolgu veya mütemadi temel dolgusu yapılabilir.

Avantajlar:

 • Benzersiz lojistik ve nakliye tasarrufu; örneğin, 100 cm’lik dolguda 50 kamyonluk dolgu malzemesi yerine 1 kamyon kör kalıp yeterlidir!
 • En hafif dolgu; geleneksel, malzemeli dolgulara kıyasla yapılabilecek en hafif imalattır; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında toplam hacmin %90’ı boştur!
 • En yüksek yük taşıma kapasitesi; kör kalıpların oluşturduğu yüzlerce kolon, kemer ve kubbe sayesinde oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşeme çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında 55 kN/m2 hareketli yük dayanımı vardır.
 • İnşaat süresinde kısalma; üst katlardaki inşaat devam ederken dolgunun yapılmasına imkan tanır, dolayısı ile ciddi anlamda inşaat süresinde kısalma sağlar.
 • Döşeme altı boşluğu; oluşturulan döşeme altı boşluğundan her türlü tesisat (elektrik, mekanik vb.) geçirilebilir; kolonlar arasındaki net açıklık 59 cm’dir.
 • Hızlı ve kolay kurulum; ortalama 20 m2/adam-saat. Kurulum herhangi bir kalifiye işgücü gerektirmez.
 • Rampa yapımı; istenilen boyda kesilebilen PVC kolonlar sayesinde her türlü kademe rampa yapılabilir.
 • Kesintisiz beton yüzey; oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir.
 • Isı ve ses izolasyonu; oluşturulan döşeme altı hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar.
 • Radon gazı ve nem bariyeri; toprak altında kalan kotlarda doğal havalandırma sağlanırsa radon gazını uzaklaştırır, nem ve rutubet oluşumunu engeller.
 • Çevresel fayda; geri dönüşümlü malzemeden üretilen kör kalıplar projelere LEED sertifikası puanı kazandırır.

Daha fazla bilgi almak ve projelerinizde ABS Kör Kalıp sistemlerini kullanmak için bizimle bu linki kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir